انواع موتورهای کولر گازی و کاربرد آن در نواحی مختلف کشور

ارسال شده در 15 فروردین 1400 18:00

دسته بندی: بدون دسته بندی

انواع موتورهای کولر گازی و کاربرد آن در نواحی مختلف کشور

انواع مختلف موتور کولر‌های گازی 

همانطور که می‌دانید در هنگام خرید کولر گازی یا اسپلیت شما با انتخاب‌های مختلفی رو به رو می‌شوید که باعث گیجی و سردرگمی برای شما می‌گردد. هر کدام از این کمپرسورها دارای ویژگی‌ها و عملکرد مخصوص به خود هستند.
کمپرسور کولر گازی یا همان موتور دارای نقش مهمی در سیکل سرمایش یا تبرید کولر گازی می‌باشد و ساختار آن بسیار شبیه به موتور یخچال است. کمپرسورهای کولر‌های گازی به سه دسته روتاری، اسکرال و پیستونی تقسیم‌بندی می‌شوند که در این مقاله به معرفی این کمپرسورها و کاربرد هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

 

1.کمپرسور کولر گازی روتاری

تیغه‌های این کمپرسور به صورت کامل می‌چرخند و به همین طریق گاز مبرد را سرد می‌کنند. پس یعنی در ابتدا گاز وارد موتور بزرگ می‌شود، سپس با چرخیدن تیغه‌های کمپرسور کولر گازی روتاری، گاز مبرد سرد شده با فشار بالا به سمت لوله‌های خروجی هدایت می‌شود. به عنوان مثال محصول کولر گازی گری 12000 مدل اس فور ماتیک S4 matic Gree یک کولر گازی با کمپرسور روتاری است.


ویژگی‌های مهم کمپرسور کولر گازی روتاری

 • فشار بالای حاصل از چرخش که باعث افزایش سرعت گاز خروجی از لوله‌ها می‌شود.
 • سر و صدای کمی دارد که باعث کاهش آلودگی می‌گردد.
 • مصرف برق پایین‌تر که در فصل گرما هزینه‌های شما را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد.
   

این کولر گازی برای مناطقی با فشار بالا مانند استان‌های غربی و شمالی ایلام، گیلان و مازندران مفید و قابل کاربرد است. طراحی موتور‌های بزرگ پیچیده نیست و همین دلیل باعث می‌شود تا تعمیر کولرهای گازی با کمپرسور روتاری آسان و کم هزینه باشد.

 

2. کمپرسور کولر گازی پیستونی

کمپرسور پیستونی به صورت رفت و برگشتی و مانند کمپرسور پیستونی اتومبیل کار می‌کند. با هر بار رفت و برگشت پیستون گاز به علت تراکم و فشار زیاد به سمت سیکل تبرید انتقال داده می‌شود و در آن‌جا سرد می‌گردد. به عنوان مثال کولر گازی 36000 پیستونی جی فورماتیک گری مدل G4Matic یک محصول با کمپرسور پیستونی است.

ویژگی‌های کمپرسور پیستونی

 • قیمت مناسبی دارد که باعث کاهش هزینه‌های شما می‌گردد.
 • قدرت خنک‌کنندگی بسیار بالایی دارد که به شما کمک می‌کند تا بتوانید هوای لذت‌بخش‌تری را تجربه کنید.
 • دارای تحمل گرمای بالایی است که باعث می‌شود تا مدت طولانی نیاز به تعمیر نداشته باشید.

موتور رفت و برگشتی پیستونی برای مناطق گرم و خشک (T3) مانند شهرستان‌های لارستان، خنج و اوز در جنوب استان فارس مناسب است.

 

3. موتور کولر گازی اسکرال

کمپرسورهای اسکرال برای کولرهای گازی با ظرفیت بسیار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع کمپرسورها دارای دو بخش حلزونی ثابت و متحرک هستند، بخش متحرک در فشرده کردن گاز مبرد و انتقال آن به سمت لوله‌های خروجی نقش ایفا می‌کند.


ویژگی‌های کمپرسور کولر گازی اسکرال

 • نبودن پیستون در این نوع موتورها باعث شده تا کمپرسور‌های کولر گازی اسکرال بتوانند به بازده 100% برسند و اتلاف انرژی کمی داشته باشند.
 • به علت عدم وجود پورت‌ها و دریچه‌ها، مشکلات گرفتگی و تعمیر آن‌ها نیز در این نوع موتور کولر گازی مطرح نیست.
 • این نوع کمپرسور فقط یک قسمت چرخشی دارند بنابراین صدای کم‌تری نسبت به بقیه کمپرسور‌ها دارند.
 • به علت لرزش کم نیاز به سیستم تعلیق فنر ندارند.

این کولر گازی به علت لرزش کم و بازده بالاتر برای شهرهایی مانند یزد، اصفهان و قم در مرکز کشور مناسب هستند. 

 

نحوه انتخاب موتور کولر گازی 

شما می‌توانید با توجه به مطالبی که در مورد هر کدام از موتورهای کولر‌های گازی گفته شده و شهر محل زندگی خود موتور کولر گازی خود را انتخاب کنید و آن را خریداری نمایید.

اگر با خواندن این مطلب هنوز نتوانسته‌اید، کولر گازی مورد نظر خودتان را انتخاب کنید، می‌توانید در قسمت دیدگاه های همین مطلب سوالات خود را از ما بپرستید تا شما را برای  انتخاب و خرید یک کولرگازی مناسب راهنمایی کنیم.

این مطالب را از دست ندهید

کمپرسور کولر گازی یا همان موتور دارای نقش مهمی در سیکل سرمایش یا تبرید کولر گازی می‌باشد و ساختار آن بسیار شبیه به موتور یخچال است. در این مقاله به معرفی انواع این موتورها می‌پردازیم.

ادامه مطلب

تعیین ظرفیت مناسب کولرگازی یکی از سوالات همیشگی در ذهن مخاطب است که ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به این سوال پاسخ دهیم.

ادامه مطلب

شما باید در هنگام انتخاب و خرید غذاساز به نکاتی دقت کنید تا بتوانید محصولی مناسب بخرید. به همین دلیل و برای کمک به شما ما این مقاله را آماده کردیم تا این نکات را به شما بگوییم.

ادامه مطلب
ورود به واتساپ
1
برای ارتباط در واتساپ کلیک کنید.
سلام
تیم پشتیبانی ما آماده راهنمایی و همراهی با شماست.