تفاوت کولرهای اینورتر دار و بدون اینورتر

تفاوت کولرگازی اینورتر دار و بدون اینورتر

یکی از نکاتی که هنگام خرید کولر گازی باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا کولر گازی مورد نظر شما از نوع اینورتر دار است یا خیر؟
برای اینکه بتوانید هنگام خرید کولرگازی، تصمیم درست را بگیرید ابتدا باید با انواع کولر ها آشنا شوید.
در ابتدا بد نیست بدانید که نحوه عملکرد مکانیکی کولرگازی اینورتر و معمولی کاملا مشابه یکدیگر می باشد و تنها تفاوت آنها در مدار الکتریکی است.


نحوه عملکرد کولرگازی معمولی یا بدون اینورتر

در مدار الکتریکی کولر گازی یا اسپلیت های معمولی از یک ترموستات برای روشن و خاموش شدن اسپلیت استفاده شده است. این ترموستات با سنجیدن دمای هوای برگشتی، آن را با میزان تنظیم شده توسط کاربر مقایسه کرده و هنگامی که این دو دما با یکدیگر یکسان شوند، جریان برق کمپرسور را بصورت اتوماتیک قطع کرده و هنگامی که مجددا این دو دما اختلاف پیدا کنند، برق کمپرسور را وصل می کند. در کولر گازی های معمولی و بدون اینورتر، کمپرسور با حداکثر توان خود روشن شده و تا رسیدن به دمای تنظیم شده به کار خود ادامه می دهد.

پس از هر بار خاموش و روشن شدن کمپرسور کولرگازی، نیروی بسیار زیادی توسط کولر گازی مصرف می شود که ممکن است تا 2 الی 3 برابر انرژی حالت معمول، توسط کولر گازی استفاده شود.

بنابراین در کولرگازی های معمولی، هنگام شروع به کار مجدد، افزایش 2 تا 3 برابری مصرف انرژی را خواهیم داشت. به عنوان مثال یک کولر گازی معمولی که در حالت عادی جریانی معادل 10 آمپر را مصرف می کند، پس از هر بار خاموش و روشن شدن کمپرسور آن، جریانی حدود 20 آمپر را بصورت لحظه ای از برق شهری می کشد.


نحوه عملکرد کولرگازی اینورتردار یا کم مصرف

همانطور که گفته شد تنها تفاوت کولرگازی اینورتردار و بدون اینورتر در مدار یا سیستم الکتریکی آن ها می باشد و سایر اجزاء تقریبا با هم یکسان هستند. در کولرگازی دارای اینورتر تنها یک یا دو قطعه ارتقاء پیدا کرده است. در همین راستا کولرهای مجهز به اینورتر، به عنوان کولرهای کم مصرف شناخته شده اند.

کولرهای دارای اینورتر چگونه دارای مصرف کمتر انرژی هستند؟

در بالا به این مسئله اشاره کردیم که کولرهای معمولی هنگام راه اندازی مجدد، انرژی بالایی مصرف می کنند که همین موضوع باعث افزایش مصرف بیش از حد انرژی در کولرگازی های معمولی می شود. اما این مشکل در کولرگازی های کم مصرف با قرارگیری یک اینورتر در مسیر برق ورودی کنترل شده است. اینورتر باعث می شود کمپرسور دستگاه با ولتاژ و سرعت کمتری راه اندازی شود و پس از راه اندازی کمپرسور، این دو پارامتر تا حد لازم افزایش پیدا می کنند.
به همین دلیل در کولرگازی های دارای اینورتر شاهد کاهش ولتاژ و در نتیجه کاهش مصرف انرژی خواهیم بود.


کولرگازی های اینورتردار مناسب چه فضاهایی هستند؟

کولرگازی و اسپلیت های کم مصرف نسبت به کولرهای معمولی خواهان بیشتری دارند، اما استفاده از این کولرها در ساختمان های با سیم کشی ضعیف و یا ساختمان های قدیمی با سیم کشی فرسوده گزینه ای غیر قابل انکار است.
اما نکته قابل توجه اینکه در کولر یا اسپلیت های اینورتر دار، کنترل دمای محیط به طرز مطلوب تری صورت می پذیرد و دلیل آن کاملا واضح است. هنگامی که اسپلیت به دمای تنظیم شده توسط کاربر می رسد، کمپرسور آن خاموش نشده و تنها سرعت آن کاهش می یابد که این کار باعث بالانس انرژی می شود. در چنین شرایطی مصرف انرژی کولر گازی بسیار کاهش یافته و گاهی حتی کمتر از کولرهای آبی انرژی مصرف می کنند.

کولرگازی های کم مصرف یا دارای اینورتر در دو مدل AC و DC ارائه می شوند که نوع DC آن ها گران تر می باشد، اما چرا؟ به دلیل اینکه کمپرسور های DC با سیستم اینورتر سازگاری بهتری دارند و نیازی به تبدیل جریان برق نخواهند داشت. این در حالی است که در کمپرسور های AC، کولرگازی باید یک بار جریان دریافتی را به جریان DC تبدیل کرده و پس از اعمال تغییرات بر روی آن، مجددا آن را به جریان متناوب تبدیل کنند.

در نهایت این نکته را در نظر داشته باشید که میزان انرژی مصرفی در کولرگازی های اینورتر در زمان اوج مصرف، تفاوت چندانی با کولرگازی معمولی نداشته و برق یکسانی را مصرف می کنند و تنها تفاوت آن ها در نوع کنترل ظرفیت و راه اندازی کمپرسور آن ها می باشد. به همین دلیل توصیه می شود هنگام خرید کولرگازی دقت بالایی به خرج دهید و نسبت به میزان استفاده، تصمیم به خرید کولرگازی معمولی یا اینورتر بگیرید.


کولرگازی اینورتر چه مزایا و معایبی دارد؟

در کولرگازی یا اسپلیت اینورتر، دمای محیط دارای نوسان کمتری می شود و راه اندازی مجدد آن به صورت نرم و آرام و با مصرف انرژی کمتری صورت می پذیرد. اما در این میان قیمت بالاتر کولر گازی و قطعات آن نسبت به کولرگازی های معمولی را می‌توان از جمله معایب این نوع کولر ها نام برد.

در فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی امیر حسین، می توانید انواع کولرهای گازی معمولی و انورتر را با یکدیگر مقایسه کرده و نسبت به نیاز خود و با توجه به توضیحات ارائه شده، محصولی مناسب را خریداری نمایید.

همچنین در صورت نیاز می توانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *